Dizi Filmlerde Başrolde Oynamak İçin Cast Ajanslarının Rolleri

Dizi filmlerde yer alıp ekran önünde bulunabilmek yaşlı genç fark etmeksizin pek çok insanın istediği bir durum haline gelmiştir. Özellikle oyunculukta hiçbir tecrübesi bulunmayan bireylerin dizi filmlerde yer alması büyük ölçüde bir cast ajansına bağlıdır.

Cast ajansları ekranlarda oynayacak olan dizilerin ya da filmlerin oyuncu seçmelerinin yapıldığı yerlerdir. Yapımcılar ilk aşamada gerçekleştirecekleri projeler için ihtiyaç duydukları oyuncuların profillerinicast ajanslarına göndermektedir. Gönderilen profiller doğrultusunda cast ajansları gerekli oyuncuları yapım şirketine göndermekle yükümlüdür. Yapım şirketlerine gönderilen oyuncuların çoğu ise ajansa kaydını yaptırmış kişiler arasından seçilmektedir. Bu sebepten ötürü oyunculuk hayali kuran bireylerin mutlaka bir cast ajansına kayıt yaptırması tavsiye edilmektedir.

Ajanslar tecrübesiz oyuncu adaylarının tabiri caizse piştikleri yerlerdir. Adaylar ileride oynayabilecekleri başroller için cast ajanslarında hazırlanmaktadır. Bu hazırlık sürecinin türü hep aynı olsa da uzunluğu kişinin yeteneğine ve şansına göre değişim gösterebilmektedir. Cast ajansları oyuncularını küçük rollerle işe başlatmaktadır. Bu küçük roller oyuncuların başrol oyunculuğuna götüren aracılardır. Tecrübeleri bulunmayan oyuncular yer aldıkları küçük roller sayesinde hem sektör hakkında hem de oyunculuk hakkında tecrübe sahibi olmaktadır. Ayrıca oyuncular normalde dâhil olamayacakları set ortamına cast ajansları sayesinde dâhil olmaktadır. Bu da onların kendilerini set ekibinde bulunan yönetmen gibi etkili kişilere tanıtma fırsatı doğurmaktadır. Cast ajansları sayesinde kendini yönetmenlere tanıtan ve küçük rollerde yeteneklerini sergileyen oyuncular başrol oyunculuğuna bir adım daha yaklaşmaktadır.

 

Dizi filmlerde başrol oynamak için cast ajanslarının rollerinden en büyüğü şüphesiz olarak yönlendirmedir. Ajanslar oyuncularının eksikliklerini fark ederek onların bu eksiklikleri gidermelerine yardımcı olmaktadır. Eksiklik eğitim üzerine ise oyuncular çeşitli oyunculuk kurslarına gönderilmektedir. Eğer oyuncuların eksiklikleri pratik yapmamaktan kaynaklanıyorsa oyuncular bu doğrultuda çalıştırılmaktadır. Özellikle oyuncu koçları ile yapılan pratik çalışmaları oyuncuların başrol seçmelerinde fark edilmelerini sağlamaktadır. Başrol oyuncularının hem fiziklerinin düzgün olması gerekmektedir hem de rollerine kolaylıkla adapte olmaları gerekmektedir. Bu konularda hassasiyet gösterencast ajansları başrol için uygun bulduğu oyuncu adaylarını projelerin başrol seçmelerine katılmalarını sağlamaktadır.

You may also like...