Oyunculuk Ajansında Yabancı Dil Gerekli midir?

Oyunculuk mesleği son zamanlarda oldukça ilgi gören aynı zamanda da oldukça beğeni toplayan bir meslek olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda oyunculuk mesleği, oldukça zor bir meslek olma özelliğine de sahiptir. Bu sebeple de oyuncu olmak isteyen adaylar cast ajansına başvuru gerçekleştirmektedirler. Cast ajansına başvuru online ortamlardan da gerçekleşebilmektedir. Cast ajansı başvuru esnasında;

  • kişisel bilgilerin yer aldığı bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde doğum tarihi , ad soyad gibi bilgiler yer almaktadır.
  • Diğer bölümde fiziki özelliklerinizin yer aldığı bölüm bulunmaktadır.
  • Fotoğraf bölümünde istenilen fotoğrafları girmeniz gerekmektedir.
  • Fotoğrafların farklı temalarda ve profesyonel çekim olması adayın seçimi aşamasında oldukça etkili olacaktır.
  • Büyük bir titizlik ile verilen bilgilerin incelenmesi sonucunda oyuncu adayı cast ajansı bünyesine dahil olma imkanına sahiptir.

bu bölümleri doldurmanız durumunda başvuru işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvuru işleminin gerçekleşmesi ile birlikte cast ajansı bünyesine dahil olma imkanına sahipsiniz. Cast ajansına dahil olmanız ile birlikte artık meslek dünyasına ilk adımı atmışsınız demektir. Cast ajansı bünyesine oyuncu adayı olarak dahil olmak için boy ve kilo unsuru oldukça büyük bir faktör değildir. Bunun en temel sebebi ise oyunculuk faktöründe bu unsurlar ön plana çıkmamaktadır.

 

Oyunculuk mesleğinde başrollüğe kadar ilerleyebilmeniz için eğitim almanız oldukça önemlidir. Bunun en temel sebebi ise mesleki yeterlilik eğitim ile tamamlanmaktadır. Mesleği yeterlilik için alınan eğitimlerin arasında diksiyon, etkili konuşma, imaj , karakteri anlama, senaryoyu anlama gibi eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimleri alan adaylar daha bilgili bir adaya dönüştüğünden daha çok ön plana çıkabilmektedir. Ön plana çıkan adayın ise sektörde de ön plana çıkması oldukça muhtemel bir durumdur. Oyuncu olmak için yabancı dil şartı bulunmamaktadır. bunun en temel sebebi ise yerli film veya dizilerde rol alacak kişilerin bu bağlamda ihtiyaç duymamaktadır. Ancak yurt dışı projelerinde yer almanız gerekiyor ise İngilizce oldukça gerekli olmaktadır. Her ne kadar günümüz şartlarında İngilizce oldukça önemli bir yere sahip olsa da oyunculuk mesleğinde bu kadar büyük bir önem arz etmemektedir.

Kaynak: http://www.dizifilmajanslari.com/dizi-oyunculugunda-dikkat-edilmesi-gerekenler/

You may also like...