Oyunculuk İçin Eğitim Şart mı?

Günümüzde genç yaşlı her insanın en büyük hayallerinden birisi de kısa yoldan ünlü olmak ve iyi paralar kazanmaktır. Çoğu kişi de ünlü olmanın en iyi yolunun oyuncu olmak olduğunu düşünmektedir. Oyuncu olmak ve iyi para kazanmak isteyen kişilerin ise genellikle ilk sorduğu soru oyuncu olmak için okumak şart mı oluyor. Ülkemizde sinema ve televizyonun ilk yaygınlaştığı dönemlerde Türkiye de oyunculuk veya tiyatro eğitimi veren okullar oldukça kısıtlıydı. Bu yüzden sadece yeteneği olan kişiler oyuncu olabiliyordu. Günümüzde ise oyunculuk eğitimi veren yerlerin artması ve bu eğitimi alan kişilerin hem mesleği iyi bir şekilde öğrenmesi hem de kolay bir şekilde mesleğe girebilmesi yüzünden oyuncu olmak için okumak şart mı sorusunun cevabı çoğunlukla evet oluyor.

Oyuncu olma da okul okumanın büyük bir etkisinin olması ve okul okuyan kişilerin piyasa da daha kolay iş bulmasının sonucunda hemen oyuncu olmak için okunması gereken okullar araştırılmaya başlanıyor. Geçmişe göre üniversitelerin sayısının artması ve özel eğitim veren kurumların da açılması ile birlikte kişilere oyunculuk eğitimi sağlayan pek çok kurum faaliyete başladı. Maddi durumu yeterli olan ve oyuncu olmak isteyen kişiler bu özel eğitim veren kurumlara giderek oyunculuk eğitimi alabilmektedirler. Diğer kişiler ise devlet üniversitelerine gidebilirler. Oyuncu olmak için okunması gereken okullar arasında devlet üniversitelerinin güzel sanatlar bölümünde yer alan tiyatro bölümleri bulunuyor.

Oyuncu olmak için eğitim son derece önemli olsa da eğitim almak istemeyen veya bu konuda yeteneğinin olduğunu düşünen kişiler oyuncu olmak için yapılması gerekenler hakkında düşünmeye başlıyor. Eğitimi olmayan ama oyunculuk hakkında yeteneği olduğunu düşünen kişiler oyuncu olmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi almak için cast ajanslarına başvurabilirler. İyi bir cast ajansı bulduktan sonra kişiler bu ajanslarda çalışan kişilerden bilgi alarak oyuncu olmak için neler yapılması gerekildiğini öğrenebilirler. Ajanslarda bulunan çalışanlar oyuncu olmak isteyen kişilere bilgi verdikleri gibi dizi ve film piyasasında da bu kişiyi temsil etmektedirler. Ajanslar bu kişilere yeni işler bularak onların piyasa da tanınmasına ve daha fazla deneyim kazanmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

 

You may also like...