Cast Ajansında Oyunculuk Eğitimi

Oyunculuk, kişinin kendi iç dünyasına yapmış olduğu bir yolculuktur. Her işin belirli bir öğrenme süreci olduğu gibi oyunculuğunda belli başlı aşamaları bulunmaktadır. İlk olarak dizi oyuncusu nasıl olunur bundan bahsetmemiz gerekmektedir. Cast ajans oyunculuk sanatının olmazsa olmazı yeteneğin bulunmasıdır. Peki, bir oyuncunun sahip olması gereken yetenekleri sıralayalım; ilk olarak duygusal zekâ, diksiyon, sesini iyi kullanabilme, beden dili, gözlem yapabilme ve çalışkanlık gerekmektedir.

Oyuncu olmak için gerekenlerin en başında yeteneğin bulunması gerektiğini söyledik diğer bir gereken ise eğitimdir. İyi bir oyunculuk için yeteneği eğitimle harmanlamamız gerekmektedir. Sahne bir oyuncunun olmazsa olmazıdır. Sahnede bedeni kullanabilmek, senaryoyu anlamak, takım çalışmasını bilmek, karakter yaratmak, yönetmeni anlayabilmek gerekir.   Oyuncu olmak için gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de oyuncu adayının rolünün gerektirdiği şekilde duygu ve davranışı seyirciye olduğu gibi hissettirmesidir. Rol gereği kimi zaman mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelidir ve bunu seyirciye gerçekçi bir şekilde sunmalıdır. Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar için yeterli olmadığını belirtebiliriz. İyi bir tiyatro ya da kamera önü oyunculuk eğitimi almak sadece gerekli olan teknik bilgileri kazandırır kişiye. Oyuncu olmak isteyen bir birey olabildiğince sahnede bulunmalıdır. Küçük rol büyük rol ayrımı yapmadan kendini geliştirmelilerdir. Böylece oyunculuğun asıl gayesini fark edebilirler.

Castların oyuncu olmak konusundaki yardımı göz ardı edilememektedir eğer bir dizi, film veya reklamda oyuncu olmak istiyorsanız ilk olarak bir cast ajansına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt olduğunuz castta oyunculuk için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü arttırır. Ama orijinal bir görünüme sahip olan kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir. Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olabilmektedir elbette. Şunu da belirtmeliyiz ki hiçbir firmada iş garantisi yoktur. Sonuç olarak her işte öncelikle o işle ilgili doğru eğitimi alabilmek gerekir, bu devrede cast ajanslarının büyük bir önem teşkil ettiği yadsınamaz bir gerçektir. Temel oyunculuk ve Kamera önü oyunculuklarını başarılı bir şekilde tamamlarsanız devamında eğitmenler aracılığıyla ajanslarla bağlantınız kurulacaktır. Âmâ unutmayalım ki sektördeki en önemli kriterlerden biri de doğru zamanda doğru yerde olmaktır

Kaynak:http://www.diziajans.com/oyuncu-adaylarinin-oyunculuk-ajanslari-hakkinda-bilmesi-gerekenler/

 

 

 

You may also like...