Çocuk Oyuncuların Gelişimine Katkıda Bulunacak Girişimler

Oyunculuk zaman geçtikçe daha yoğun talepler gören bir meslek haline gelmiştir. Oyunculuğun alt dallarından birini ise çocuk oyuncular oluşturmaktadır. Gerek reklam filmleri ile gerekse dizi – filmlerle çocuk oyuncular yer aldıkları her projede kendilerine hayran bırakmaktadır. Fakat bu hayranlığı bırakabilmek belli çalışmaların sonrasında oluşmaktadır. Çocukların oyuncu olmaları aslında görüldüğü kadar kolay bir iş değildir.

Çocuk oyunculuğunda en önemli görevler her daim aileye düşmektedir. Çocukların karar alma yetkileri olmadığından dolayı tüm sorumluluk ebeveynlere yüklenmiştir. Anne babalar çocukları için en doğru girişimlerde bulunmak zorundadır. Bir çocuğun oyunculukta başarılı olması için oyunculuk yapmayı gerçekten istemesi gerekmektedir. Bu istediğini aileleri ile paylaşmaları sonrasında ise asıl iş başlamış olmaktadır. Çocukların oyunculuk yapabilmeleri için yetenek çok önemlidir. Aileler çocuklarının gelişimlerini sağlamak için onu oyunculuk kurslarına ve eğitimlerine yazdırmalıdır. Bu kurslar genellikle hafta sonları yapılan hem eğlenme hem de öğrenme amaçlı etkinliklerdir. Çocukların oyunculukla ilgili bilgi edinmeleri açısından da oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

   Oyunculuk  ajansları her oyuncu için gereklidir. Bu sebepten ötürü aileler oyuncu olmak isteyen çocuklarını kaliteli bir ajansa kayıt ettirmelidir. Kayıt süreci tamamlandıktan sonra ajans çocukların oyunculuk kabiliyetlerini artıran işlere yönlendirme yapacaktır. Çocuk oyuncular genelde ilk aşamada küçük rollere, fotoğraf çekimlerine ya da reklam çekimlerine gönderilmektedir. Bu küçük işler onların ileride ne gibi projelerde yer alabileceklerini belirlemektedir. Set ortamlarında çocukların potansiyelleri ortaya çıkmaktadır.

Hem ailelerin hem de oyunculuk ajanslarının özellikle dikkat ettikleri konuların başında ise çocukların psikolojileri gelmektedir. Yepyeni bir dünya ile tanışan çocukların kendilerini boşlukta hissetmeleri çok normaldir. Fakat bu duruma müdahale edilmezse hem çocuğun psikolojik sağlığı bozulacaktır hem de oyunculuk gelişimi duracaktır. Bu yüzden yetkili kişiler ortada bir sebep olmasa bile çocuk oyuncuların psikolojik destek almalarını tavsiye etmektedir. Bu onların sağlıkların kötü olduklarının bir göstergesi değildir. Sadece ailelerin çocuklarını düşündüklerini ve çocuklarına karşı olan hassasiyetlerinin bir göstergesidir. Bu şekilde emin adımlarla ve acele etmeden ilerlenen oyunculukta çocuklarının başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

You may also like...