Mankenliğe İlk Adımda Beslenme

Mankenlik günümüzde hemen hemen her gencin hayallerinde olan bir meslektir. Gençler onlarca insanın kendilerine hayran kalmasını ve podyumların cazibesini hissetmek istemektedir. Bu amaç için gerekli ajanslara kaydolmanın yanında gerçekleştirilen güzellik yarışmalarına da katılmaktadırlar.

Oyunculuk ajanslarında mankenlik meslek olarak yapılmaya başlandığında oldukça zorlayıcı bir dönemi garanti etmektedir. Çünkü tamamen fiziksel özellikler üzerine kurulmuş bir iş gibi gözükse de aslında durum çok farklıdır. Lakin buna rağmen işin büyük bölümü fizikten geçmektedir. Erkek ya da kadın mankenlerin fiziklerinin düzgün olabilmeleri için de beslenme oldukça önem arz eden bir maddedir. Mankenler normal insanların aksine her istediklerini yeyip içebilecek bir mesleğe sahip değillerdir. Çoğu zaman beslenme uzmanları ile birlikte çalıştıkları bilinen gerçekler arasındadır. Sağlıklı beslenen her bireyin normal şartlarda düzgün bir fiziğe sahip olması beklenmektedir.  Oyunculuk ajanslarında mankenlerden istenen mükemmel vücut için sağlıklı beslenme ne yazık ki her zaman yeterli olmamaktadır.

Bu işe yıllarını vermiş ve dünya çapında adını duyurmuş olan mankenlerin mesleğe yeni adım atanlar için örnek teşkil etmeleri gerekmektedir. Hayatlarından şekeri tamamen çıkaran mankenler böylelikle daha kalorisiz bir yaşama adım atmışlardır. Mankenlerin şekerin yanı sıra tuz ve undan da uzak durdukları bilinmektedir. Paketli ürünler ve kalorisi oldukça yüksek olan içecekler de uzak durdukları besinler arasında yer almaktadır.

Az yemek ya da belirli ürünleri hiç yememek de mankenlik için yeterli değildir. Mankenler mesleğe adım attıklarında ve meslek hayatları boyunca düzenli spor yapmaları ile tanınmaktalardır. Antrenörler eşliğinde vücut tiplerine göre farklılık gösteren bu aktivitelerin ortak özellikleri zorlayıcı olmasıdır. Mankenler hakkında bilinen bir diğer gerçek ise defile öncesinde yaşadıkları stresli dönemdir. Her ne kadar düzenli beslenip sporlarını ihmal etmeseler de özellikle bedenlerini sergiledikleri defilelerden önce daha katı diyetler yapmaktalardır. Bazı mankenlerin defile öncesinde uzun bir düre hiçbir şekilde katı gıda tüketmedikleri bilinmektedir. Herkesin başaramayacağı ve oldukça zorlu bir meslek olan mankenlik sadece tutku ile yapıldığı takdirde başarı getirecektir. Aksi durumlarda bireylerin bu şartlara uyum sağlamaları pek mümkün değildir.

You may also like...