Çocuk Oyuncuları Psikolojisi

Çocuk Oyuncuları Psikolojisi

Çocuk oyuncuların psikolojisinden bahsederken ilk akla gelen oynadıkları rollerin çocukların psikolojisinde bir etki bırakıp, bırakmadığı olacaktır. Şüphesiz her insanın aklına bu şekilde düşünceler gelir. Çocuk oyuncuların sağlıklı bir şekilde mesleklerini icra edebilmesi için öncelikle çocuk bunu bir zorunluluk olarak değil, zevk için yaptığı bir eylem olarak görmelidir. Dolayısıyla da çocuklar uzun sahnelerde veya uzun süren çalışmalarda haftalarca çalıştırılmamalıdır. Onun dışında bir kaç gün çalıştırılıp, bir kaç gün tatile ayrılmalıdır. Bu şekilde çocuk bunu bir oyunmuş gibi görür. Ayrıca çocuk oynadığı sahneleri ciddiye almamalıdır. Oynadığı rolü kendi karakteriyle karıştırmamalıdır, tabi bu arada çocuklara verilen roller de ayrıca önemlidir. Ajanslar eğitimlerini bu kapsamda verirler.

Çocuklara verilen roller; toplum tarafından itilmiş ,küçümsenen, toplum tarafından dışlanan, kötü karakterli vb. olarak çoğaltabileceğimiz tarzda roller olmamalıdır. Aksi taktirde çocuklar bu rolleri benimseyebilir veya bu roller  psikolojilerinde derin izler bırakabilir. Hem roller hem de yapım çocuk oyuncuların sağlıklı bir şekilde sahne alması için önemlidir. Ajans eğitimleri ile bu konu hakkında da tedbirler uygulanır.

Çocuk oyuncuların hangi tür filmde oynadığı da önemlidir.Bunu bir örneklendirmek gerekirse, izlemiş olduğum bir korku filminde, küçük bir kız bu serinin ilkinde yer alıyor. İlkinde küçük kız kör bir kız çocuğu rolünü oynuyor, yanında annesi intihara kalkışıyor, kıza canavar gibi makyajlar, ürkütücü bir hal vermişler. Yine aynı kızı aynı serinin dördüncüsünde de seytrettim. Bu sefer küçük kız yine korkunç seyler görüyor vs. vs. Yani aslına bakılırsa, özetle küçük çocuklar, korku, şiddet vb. filmlerde yer almamalı. Onun dışında film hangi türde olursa olsun şiddet içeren sahnelerden, çocuklar uzak tutulmalıdır. Bu tarz şiddet yapımları, hele ki yerli yapım korku filmlerinde yer almamalıdır. Sebebi ise bu tarz filmleri izledikten sonra bizler dahi bir kaç rüyalarımızda görüp etkisinden çıkamıyoruz. Hal böyleyken  bu yapımların bizzat içerisinde bulunan küçük yaştaki çocukları fazlasıyla etkileceği muhakkaktır.

Çocukların uzun bir süre bir projenin içerisinde yer alması, çocuğun sorumluluklarını arttırıp, küçük yaşta omuzlarına büyük bir sorumluluğu yükleyebilir.Ayrıca, çocukların çalışıp para kazanması çocukların okulda eğitim alarak değil oyunculuğu tercih edip okulla olan bağının zayıflamasına hatta okula gitmek istememesine sebep olabilir. Bütün bunların haricinde; diyelim ki çocuk uzun süren bir dizide rol alıyor ve uzun bir müddetçe de bu sebepten dolayı, okulun ve arkadaşlarının ona fazladan ilgi göstermesine, meşhur olmasına sebep olur. Fakat dizi bittikten sonra çocuk da yavaş yavaş ününü kaybedince büyük bir travmaya ve depresyon haline neden olabilir.

You may also like...