Sinema Filmi Oyuncu Seçmeleri Nasıl Olur?

Hangimiz gişe rekoru kıran bir sinema filminde rol almak istemeyiz ki ? Peki bu sinema filmlerine oyuncular nasıl ve nereden bulunmaktadır ? Pek çok sektörün oyuncu ve model ihtiyacını karşılayan cast ajansları burda da devreye giriyor.  Bir sinema filminde rol almak istiyorsanız yapmanız gerek ilk şey kendinize güvenilir bir cast ajansı bulmaktır. Güvenilir bir cast ajansı bulun dememin sebebi günümüzde yüzlerce cast ajansı mevcut olmasıdır. Bunlardan bazıları dolandırıcı bile olabilir. Cast ajanslarının başvuru formunda kişisel bilgilerinize, iletişim bilgilerinize ve fotoğraflarınıza yer vermektesiniz. Bu yüzden her ajansa sırf başvurmak için başvurmayın önce geniş bir araştırma yapın. Bir cast ajansının güvenilirliğini film sektörüne verdiği hizmetten anlayabilirsiniz. Cast ajansları internet sitelerinde oyuncu adaylarından, bir projede yer almış kişilerin fotoğraflarını paylaşırlar. Bunun doğruluğunu teyit etmek için de internetten oyuncunun hangi cast ajansıyla çalıştığını araştırabilirsiniz. Cast ajansının güvenilirliğinden emin olduktan sonra başvurunuzu yapıp haber bekleyebilirsiniz.

 

Sinema filmi oyuncu seçmeleri, oyuncuya ihtiyaç duyan firmanın cast ajanslarına başvurmasıyla gerçekleşir.  Firma senaryodaki karakterlerle uyumluluk gösterebilecek oyuncu adaylarını inceler ve arasından birkaç kişi seçer. Seçilen bu kişilere sinema filmi oyuncu seçmelerine hak kazandığı haberi verilir. Daha sonrasında firmanın yapacağı seçmelere katılır ve diğer kişilere oranla etkilemeyi başarırsa rolü kapar.

Her sektörün eksiğinde çözüm yolu olan cast ajansları, hemen hemen her dizi ve film de oyuncu adaylarından birini oynatır. Bu roller kısa da olabilir, başrolde olabilir. Bu biraz sizin aranan role uygunluğunuz ve yeteneğiniz ile ilgilidir. Yeteneği olmayan bir oyuncu adayı başrollüğü hakkıyla yerine getiremez zaten film şirketleri de bu kişileri tercih etmez. Film şirketleri, işi bilen kişilerle çalışmayı daha çok tercih ederler çünkü işi bilen bir oyuncu her konuya hakim olacak ve zorlanmayacaktır. Cast ajanslarında kendinizi diğerlerinden bir adım öne çıkartmak için, cast ajanslarında size verilecek olan eğitimlerin tamamına düzenli bir şekilde katılmalı ve başarılı olmalısınız. Bu eğitimler film sektörüne girdiğinizde sizin işinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

You may also like...