Oyuncu Adaylarının Cast Ajansları ile İlişkisi Nedir?

Oyunculuk günümüzde genç kız ve erekler arasında en popüler mesleklerden biridir. Dizi ve reklam sektörünün gelişmesiyle birlikte bu alana ilgi artmış ve talep doğrultusunda da istihdam olasılıkları artırılmıştır. Oyunculuk mesleği birçok eğitim ve donanım gerektiren uzun soluklu bir meslektir. Oyuncuların daha çok konservatuvar mezunu oldukları ve gerekli eğitimleri tamamladıkları bilinmektedir.

Cast ajansları da birçok alana oyuncu istihdamı sağlamaktadır. Bugün birçok ünlü ve yetenekli oyuncunun cast ajanslarına bağlı olarak çalıştığı bilinmektedir. Bu anlamda oyuncular ya da oyuncu adayları kendilerine uygun gördükleri ve en çok güvendikleri ajanslarla çalışmaktadırlar. Aynı zamanda bir cast ajansının bünyesinde ne kadar ünlü ve yetenekli oyuncu barınırsa o cast ajansı da o kadar kalitedir. Bu yüzden ajanslarda işini doğru ve sağlam yapacak oyuncu adaylarını bünyesine almaktadır. Tüm bu öngörüler cast ajansları yetkililerince yapılmaktadır. Alanında uzman kişiler gerekli seçmeleri yaparak ihtiyaç dâhilinde oyuncu adaylarını değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeler esnasında adayın istenilen role uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Uzman kişilerce bu uygunluk sağlandığında oyuncu adayları gerekli alanlara yönlendirilir. Aynı zamanda cast ajansları oyunculuk anlamımda yeni yüzlerinde seçmelerini yapar. Birçok ajans hem yüz yüze hem de online olarak aday başvurularını kabul etmektedir. Başvuruları incelen adaylar deneme çekimlerine alınarak yine uzman kişilerce incelenir. Bu incelemelerde adayın görsel anlamda güçlü olması, yapılacak işe uygun olması, yetenekli olması gibi önemli özellikleri bünyesinde barındırması beklenir. Aday bu şartları sağladığında gerekli alanlara yönlendirilerek çalışma imkânı sağlanır.

 

 

 

 

 

Şartların olumlu olması ve adayın başarı olmasıyla birlikte beraber çalıştığı cast ajansı da başarıyı yakalamaktadır. Oyuncu adayları da bu özellikleri göz önünde bulundurarak en çok güvendiği cast ajansına başvurusunu yapar. Burada adayın en çok tedirgin olduğu konu güvendir. Birlikte çalışacağı cast ajansının güvenilir olması, uzman kişilerce yönetilmesi ve daha öce hiç güven zedelememesi aday için en önemli özelliklerdir. Bu anlamda oyuncu adayları kendilerini riske atacak bir hamle yapmamalıdırlar. Aksi takdirde bu risk hayatlarına mal olabilir. Bir oyuncunun yanlış tanıtımı, oyuncunun uygun olmadığı bir alanda kullanımı hem oyuncuyu hem de beraberinde çalıştığı ajansı zedelemektedir. Bunlar dışında diğer tüm özellikler sağlandığında başarı kaçınılmazdır.

You may also like...